Revízie elektrických zariadení sú povinné pre firmy, ale pre domácnosti nie. Niektorí ľudia sa potom ale môžu domnievať, že je to úplne zbytočné, a že povinnosť je daná len tým, že vo formách je nebezpečné prostredie plné rôznych závad. Logika veci však toto vyvracia, pretože aj v domácnosti vás môže chybný spotrebič usmrtiť, povinnosť revízií vo firmách je skôr právna záležitosť, nie technická.
Ističe – ak si pozvete domov elektrikára, ako jednu z prvých činností môžete očakávať kontrolu stavu elektrických rozvádzačov s istiacimi prvkami. Aj tu sa môžu vyskytnúť nebezpečné a fatálne závady, a to aj pri relatívne nových rozvodoch.
Zásuvky – elektrická zásuvka je relatívne bezpečný prvok a keď je zvonku chránená plastovým krytom, môžete sa domnievať, že tu nič nehrozí. Lenže niektoré zásuvky môžu byť preťažené, môže byť vo vnútri uvoľnený vodič vo svorke a môže byť prepálený vodič a poškodená izolácia, čo potom môže viesť k skratu a k následnému požiaru.
Svietidlá – aj svietidlá vyžadujú zrevidovať, tu je možné objaviť chybný kryt, poškodený vypínač, podobné problémy s vodičmi, ako pri zásuvkách, alebo prasknutú a obnaženú závitovú objímku pri žiarovke. Veľmi nebezpečné sú najmä stolné lampičky, ktoré obsluhujú dospelí, a niekedy aj deti v ich detských izbách.
Spotrebiče – keď sa môže poškodiť lampička, môže sa poškodiť aj žehlička, chladnička, vŕtačka, kosačka na trávu, rýchlovarná kanvica, sendvičovač, televízor, počítač, vysávač, fén na vlasy, a mohli by sme tu vymenovať desiatky ďalších elektrických spotrebičov.
Šnúry a vodiče – aj vodiče v stene alebo v lištách môžu spôsobiť požiar, ale oveľa pravdepodobnejší je požiar alebo smrteľný úraz u prívodných a predlžovacích šnúr, ak ich niekde priškripnete pod dverami, pod stoličkou, stolom, alebo posteľou. Potom stačí sa obnaženého miesta dotknúť vlhkou spotenou dlaňou alebo vlhkým bosým spoteným chodidlom, a je to váš koniec.